MILÁNO - Talianska energetická spoločnosť Enel chce i po nadchádzajúcom predaji ďalšej časti akcií z rúk štátu zachovať veľkorysú dividendovú politiku. Nákup Slovenských elektrární chce financovať z vlastných zdrojov a nie novými dlhmi. Predstavitelia spoločnosti o tom včera informovali investorov.
Firma týmto vystúpením začala v Miláne cestovné turné k plánovanej ponuke akcií. Enel, ktorého slovenské ministerstvo hospodárstva odporučilo vláde ako víťaza súťaže o väčšinový balík akcií podniku Slovenské elektrárne, je stále pod kontrolou štátu. Vláda v ňom drží priamo 50,6 percenta a ďalších 10,3 percenta kontroluje cez štátnu finančnú agentúru. Tento mesiac chce vláda predať až 20 percent akcií Enelu. "Nákup Slovenských elektrární bude financovaný výlučne hotovosťou Enelu. Nemusíme sa uchyľovať k novému dlhu," povedal finančný riaditeľ firmy Fulviou Conti.
Enel ponúkol za 66 percent akcií Slovenských elektrární 840 miliónov eur. Čistý zisk Enelu vlani dosiahol 2,51 miliardy eur. "Máme v úmysle sledovať politiku štedrých dividend," povedal generálny riaditeľ firmy Paolo Scaroni. Enel sľúbil pre tento rok mimoriadnu dividendu najmenej 0,36 eura na akciu, teda toľko, koľko vyplatil z minuloročného zisku.
Vláda chce predajom ďalšej časti Enelu znížiť štátny dlh, ktorý presahuje 100 percent ročného výkonu ekonomiky a je tretí najväčší na svete. Pri terajšej tržnej cene má 20-percentný podiel v Eneli hodnotu okolo ôsmich miliárd eur (253 miliárd korún). Talianske ministerstvo financií sa chystá ponúknuť akcie Enelu domácim i zahraničným investorom. Vôbec prvýkrát by medzi nimi mohli byť i drobní investori v Japonsku, povedal Dario Scannapieco z ministerstva financií.
(čtk, reuters)
Česko: Rozhodnutie Slovenska prijímame
Česká vláda sa zmieruje s tým, že ČEZ nebudú vlastniť Slovenské elektrárne. "Vláda nechystá dodatočné opatrenia, aby túto súťaž strhla na stranu ČEZ. Záujem českej vlády bol veľký. Rešpektujeme však rozhodnutie výberovej komisie a ministra hospodárstva Pavla Ruska," povedal nový český veľvyslanec Vladimír Galuška.
Česko dlhodobo avizovalo svoj záujem o elektrárne, minulé vlády dokonca uvažovali o prepojení oboch firiem. Český štát vlastní 67,6 percenta akcií ČEZ, ostatné sú v rukách drobných akcionárov. (sita)